Osłony montowane na zewnątrz domu (rolety zewnętrzne), stosowane głównie z myślą o zabezpieczeniu wnętrza przed wandalizmem i włamaniem, idealnie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem oraz nasłonecznieniem.
Nowoczesne rolety zewnętrzne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, stanowią również doskonałą izolację akustyczną, termiczną, powodują znaczne oszczędności w zużyciu energii cieplnej, zabezpieczają otwory okienne i elewację przed zniszczeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi m.in.: przed gradem, deszczem, śniegiem, porywistym wiatrem.
Ponadto dzięki dostępnej szerokiej gamie kolorystycznej, rolety zewnętrzne można idealnie dopasować zarówno do nowoczesnych, jak również tradycyjnych obiektów architektonicznych. Rolety zewnętrzne mają również możliwość podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem.
Warto pamiętać, że elektryczne napędy i sterowania znacznie podnoszą komfort użytkowania przesłon, zwłaszcza w przypadku dużej ilości rolet, rolet montowanych w trudno dostępnych miejscach lub przesłon o dużych gabarytach.
Posiadamy w ofercie rolety zewnętrzne zintegrowane z moskitierą, rolety elewacyjne, rolety zewnętrzne naokienne oraz rolety podtynkowe.
Roleta elewacyjna ze skrzynką standardową i owalną
Przeznaczone głównie do stosowania w już istniejących budynkach. Roleta zwija się do skrzynki aluminiowej umieszczonej na ścianie nad otworem okiennym lub w ościeży, w otworze okiennym. Skrzynka jest wówczas widoczna i stanowi element dekoracyjny budynku.
Roleta nasadkowa
Przeznaczona do nowo budowanych jak i istniejących budynków, jednak w tych drugich możliwa do zamontowania jedynie przy wymianie lub montażu okna. Mocowana jest na górnej ramie okna i montowana wraz z nim w otworze okiennym.
Skrzynka (wykonana z PCV) jest wówczas niewidoczna – zabudowana od zewnątrz warstwą docieplenia i również możliwa do zabudowania od wewnątrz pomieszczenia. Otwór rewizyjny znajduje się od spodu skrzynki po wewnętrznej stronie pomieszczenia.
Roleta podtynkowa
Znajdują zastosowanie w nowym budownictwie. Skrzynka rolety montowana jest w odpowiednio ukształtowanym nadprożu. Jest ona niewidoczna od wewnątrz i możliwa do zabudowy od zewnątrz (przez warstwę docieplenia). Należy jednak pamiętać przy wznoszeniu budynku o zamontowaniu nadproży dostosowanych do montaż rolet podtynkowych lub zastosować ocieplenie min 20cm.
Rolety zewnętrzne mogą być wyposażone w następujące rodzajów napędów:
Napęd ręczny to nic innego jak zwijacz i kasta z przekładnią odpowiednio na taśmę lub linkę. Zwijacze to najbardziej popularne obecnie na rynku napędy. Stosuje się je najczęściej do obsługi rolet typowych, o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Przy roletach o większych rozmiarach, a tym samym cięższych w celu bardziej komfortowej obsługi proponuje się zastosowanie kaset z przekładnią.
Napęd korbowy i rożnego rodzaju sprężyny. Mechanizmy korbowe stosuje się najczęściej w przypadku rolet o większych rozmiarach.
Z kolei napędy automatyczne to siłowniki elektryczne. Zapewniają maksymalną wygodę obsługi rolet. W przypadku rolet o dużych rozmiarach stosuje się je obowiązkowo, w przypadku mniejszych w zależności od potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych inwestora. Napęd elektryczny może być sterowany za pomocą włącznika klawiszowego, kluczykowego bądź zdalnie, za pomocą pilota.
Ponadto rolety mogą być wyposażone w elementy dodatkowo zabezpieczające przed podniesieniem pancerza od zewnątrz, czyli zatrzaski ręczne lub automatyczne, wieszaki oraz zamek baskwilowy ze sprężyną.